Kouč, facilitátor, tréner a konzultant.
Som presvedčený, že zmyslom manažérskeho rozvoja je zmena správania a veľmi často aj zmena postojov a hodnôt. Samotný tréning, workshop, koučing sú len začiatkom. Dôležitejšia je dôsledná implementácia naučeného. A to je najťažšia a najdlhšia časť rozvoja.
Rozhodnutie využívať v manažérskej práci naučené a skutočne sa podľa toho správať, sú dve rozdielne veci. A medzi tým je dlhá cesta.
V tomto duchu a s takýmto presvedčením pristupujem už vyše dvadsaťpäť rokov v mojej práci trénera, mentora a kouča manažérov: nielen učiť, trénovať, koučovať, ale aj pomáhať pri implementácii.
O leadership na úrovni vrcholového manažmentu som sa intenzívne zaujímam už dvanásť rokov.
Nesúhlasím s často prezentovaným delením na manažérov a lídrov. Podľa autorov takých delení manažér kontroluje, líder motivuje, manažér komunikuje, líder presviedča, manažér riadi skupiny, líder buduje tímy. Skrátka, všetko, čo považujú za menejcenné, neakceptovateľné, byrokratické, netvorivé, málo dynamické zaraďujú do kategórie „management“. Všetko, čo považujú za dobré, želateľné dávajú do kategórie „leadership“.
Byť manažérom je plnohodnotná profesia, povolanie. Presne ako píše Fredmund Malik v knihe Managing, Performing, Living. Leadership je len jedna z manažérskych rolí. Na vrcholovej pozícii asi najdôležitejšia.
Študoval som psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (1970 – 1975).
V rokoch 1975 – 1982 som pracoval v aplikovanom výskume sociálnej psychológie práce vo vzdelávacej inštitúcii Ministerstva priemyslu. V rokoch 1990 – 1993 som pracoval v Slovenskej akadémii vied ako vedecký pracovník v sociológii vedy a výskumu tvorivosti.
Trénerskú a konzultačnú prácu pri rozvoji manažérov som začal popri zamestnaní v roku 1990 ako živnostník.
V roku 1994 som bol spoluzakladateľom Maxman Consultants. Koučovať a mentorovať som začal v roku 1997.
Pre môj odborný rast boli veľkým prínosom dva päťtýždňové pobyty Training of Management Trainers vo Veľkej Británii (1992, 1994) a tri dvojtýždňové kurzy skupinovej dynamiky v Nemecku (1992, 1998, 2001).
Koučovací prístup staviam na dvoch základoch Results Coaching System založený na neurovedách a behaviorálny koučing (Marshall Goldsmith).
V rokoch 2007 – 2008 som bol šéfredaktorom časopisu Manažérske Echo.
V rokoch 2008 – 2010 som bol podpredseda Českého a slovenského združenia pre zážitkové vzdelávanie.
Napísal som viac ako 30 článkov o rozvoji manažérov, manažérskych kompetenciách, koučingu, tímovej práci a rozvoji tímov.
Osobné krédo:
Španielske príslovie: Od povedaného k urobenému je veľmi ďaleko. Máloktoré rozhodnutie je lepšie ako akcia. Máloktorá akcia je ľahšia ako rozhodnutie. Ak chceme niečo dosiahnuť, zmeniť, ovplyvniť, viac robme, menej rozprávajme.